NAMAI IR OBJEKTAI dažai ir tapetai - spalvų terapija namams

Apie tai, kokią įtaką mūsų savijautai ir nuotaikai namuose daro spalvos, dažai ir tapetai, rašo žurnalas "Lamų slėnis". Dalinamės interviu su dažų ir tapetų parduotuvės "Namai ir objektai" įkūrėju, profesionaliu spalvų ekspertu Mindaugu Komskiu.



NAMAI IR OBJEKTAI spaudoje


Dažų studijos „Namai ir objektai“ vadovas Mindaugas Komskis visada buvo jautrus spalvoms. Tiek dirbdamas šviesų dailininku teatre, tiek gilindamasis į fotografijos subtilybes, tiek šiandien, siekdamas, kad lietuviai pagaliau išdrįstų į savo namus įsileisti daugiau natūralių žemiškų spalvų bei raštų ir pagaliau suprastų, kad balta ir pilka – tai saugus, bet toli gražu ne pats įdomiausias pasirinkimas. 


– Kaip atradote spalvų pasaulį? 

– Pamenu, kaip studijuodamas režisūrą susidūriau su scenos apšvietimu, dar vadinamu „teatro šviesų dizainu“. Kuriant apšvietimą kolegų spektakliams spalva mane jaudino, aš ją jutau. Todėl tie spektakliai būdavo ryškūs ir spalvingi. Iš atsiliepimų su- pratau, kad ir žiūrovus tai paliesdavo. Šviesa ir spalva teatre naudojamos atmosferai sukurti ir paryškinti, su- stiprinti aplinkybių svarbai, perteikti nuotaikai, sureikšminti vienam ar kitam įvykiui – bet taip pat ir užmaskuoti vaidybiniam „brokui“, padėti aktoriui, kad scena suskambėtų. Interjere beveik tas pats, tik mažiau dramos, daugiau harmonijos. Na, o vėliau su spalvomis susidūriau Londone studijuodamas fotografiją. Fotostudijoje taip pat naudodavau spalvas, o lauke fotografuodavau naktį. Mano darbuose be spalvų neapsieinama. 

Į Londoną išvažiavau įkvėptas režisieriaus Juozo Miltinio ir visada žinojau, kad grįšiu. Čia – mano namai. Londone esu įkūręs pastatų restauravimo kompaniją, tad esu lankęsis įvairiuose namuose ir susipažinęs su skirtingos stilistikos interjerais. Mano klientai – grafikos dizaineriai, žurnalų redaktoriai, fotografai, menininkai – visi jie savo namus siekia paversti erdve, į kurią norėtųsi sugrįžti, ir visi jie mėgsta spalvas. Jų dėka pažinau britišką interjero stilių ir spalvų paletę. Išbandęs britų gamintojo „Little Gre- ene“ dažus ir pamatęs, ką su jais galima sukurti, buvau sužavėtas ir panorau tuo pasidalyti su lietuviais. Tiesa, su šia mintimi gyvenau penkerius metus, kol pribrendau ir dabar galiu savo atradimais dalytis su visais, svajojančiais savo namus pripildyti spalvų.

– Kokios spalvos šiandien vyrauja lietuvių namuose? Ar žmonės ryžtasi drąsiems sprendimams? 

– Lietuviai kol kas retai įsileidžia spalvas į savo namus, nors pasitaiko ir išimčių. Vis dėlto mūsų namuose vyrauja balta ir pilka. Tai lemia keletas priežasčių. 

Viena jų – panorę savo namuose sodresnių spalvų žmonės galiausiai nuleidžia rankas, nes standartinių dažų gamintojai neišgauna būtent tokio atspalvio, kokio norima. Įprastuose dažuose vyrauja cheminės kilmės medžiagos, įskaitant ir pigmentus, todėl spalva neišlieka pastovi ir kinta keičiantis šviesos šaltiniui. Taip nutinka ir dėl to, kad pigmento matavimo būdas skirtas dideliems dažų kiekiams, o perkant mažesnį kiekį tikslumo nelieka ir spalva gali skirtis net keliais tonais. Įsigyjant dažus mūsų studijoje, taip niekada nenutiks. Nesvarbu, ar sumaišytume 250 ml, ar 10 litrų, spalva liks tiksliai ta pati. 

Kita priežastis, kodėl žmonės baidosi spalvų interjere, yra tai, kad dažų rinkoje sunku rasti žemišką, malonią, artimą gamtai spalvą. Tad balta spalva yra ekonomiškas ir saugus pasirinkimas. 

Kai kurie mano, kad gyvenant šalyje, kurioje didžiąją metų dalį vyrauja atšiaurus klimatas ir apniukęs dangus, nudažius namų sienas baltai jie taps šviesesni. Klystama! Balta spalva – ne spalva. Gryna balta yra pati nuobodžiausia, nes ji labiausiai atspindi šviesą, yra intensyvi, ryški ir varginanti. Būdami baltoje aplinkoje greičiau pavargstame nei apsupti pastelinių atspalvių. Kodėl modernios meno galerijos dažo sienas baltai? Ogi kad sukurtų kuo didesnį kontrastą meno kūriniui. Taip sukuriama beveik klinikinė aplinka, žiūrovas savotiškai išvedamas iš patogios erdvės ir visas dėmesys lieka kūriniui – taip siekiama šokiruoti ar sustiprinti efektą. Jūsų namai neturėtų būti tokie. Namuose juk norime jaustis minkštai ir jaukiai. 

– Na, o kaip spalvos veikia mūsų jauseną ir nuotaiką? 

– Spalvos yra gyvos, jos pilnos energijos ir žmogų veikia tiesiogiai. Spalvos įtaka yra begalinė. Spalva – tai nuotaika. Vienos ramina, kitos, priešingai, mums suteikia energijos. Tamsios spalvos gali skleisti jaukumą vienaip, šviesios – kitaip. O kalbant apie dažus, kreidiniuose dažuose spalva atsiskleidžia sodriausiai. Kreidinis dažas dėl savo pobūdžio sugeria daugiausiai šviesos, todėl jo pigmentas matyti ryškiausiai. Kuo dažas blizgesnis, tuo spalvos sodrumas labiau blunka. Išdažius kreidiniais dažais sienos tarsi išnyksta, aštrūs kampai suminkštėja, sienų paviršius tampa it aksominis.

Daug žodžių telpa į kreidinių dažų skardinę, bet kad jie įgautų prasmę ir atgytų, pirmiausia reikia juos išbandyti. 

Tekstas - Algė Ramanauskienė, žurnalas "Lamų slėnis", 2018 m. gegužė

Jei domina aukščiausios kokybės dažai ir tapetai, apsilankykite mūsų el. parduotuvėje www.namai-objektai.lt arba "Namai ir objektai" parduotuvėje Savanorių pr. 22, Vilnius.

info@namai-objektai.lt, tel. 8 5 2030840

Mūsų "Facebook" paskyra - https://www.facebook.com/dazustudija/
Mūsų "Pinterest" paskyra - https://www.pinterest.co.uk/namaiobjektai/boards/
Mūsų "LinkedIn" paskyra - https://www.linkedin.com/company/namai-ir-objektai/


Comments

Popular posts from this blog

Dažai ir spalvų terapija: kaip pagerinti savo gyvenimo kokybę?

Miegamojo dizainas ir jo spalvos: kaip išsirinkti?

Tapetų įtaka interjerui: kaip teisingai juos išsirinkti?